جاذبه های گردشگری مشهد

سه‌شنبه 16 خرداد 1396 ساعت 15:11

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

KHAJEH-RABIE.jpg

این آرامگاه مربوط به دوره صفوی است و در شهر مشهد قرار دارد.این آرامگاه در سال 1310 به شماره ثبت 142 بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این آرامگاه توسط شاه عباس در نیمه اول قرن هجری ساخته شده است. نام خواجه ربیع در تاریخربیع بن خثیماست.وی از اصحاب اصحاب پیغمیر اسلام و نیز از سرداران سپاه 11 علی ابن ابی طالب بوده است.او در سال های پایانی عمر ساکن شهر نوغان شده است.امام رضا (ع) هنگام  سفر به خراسان در سال های 200 تا 203 هجری قمری خواجه را زیارت کرده است.

پارک ساحلی آفتاب مشهد

parksaheli.jpg

پارک ساحلی آفتاب مشهد مجموعه ای فرهنگی ورزشی در شهر مشهد قرار دارد که در نیمه شعبان سال 1390 با حمایت همکاران عزیز شرکت سپاد و به دست وزیر محترم ورزش و جوانان وقت جناب آقای دکتر عباسی و استاندار خراسان جناب آقای صلاحی و حمایت های بسیار رئیس تربیت بدنی خراسان رضوی جناب آقای داوری افتتاح شد. زائران تور مشهد می توانند با بازدید از این پارک لحظات خوشی را در کنار خانواده سپریکنند.پارک ساحلی آفتاب مشهد مساحتی حدود 150000 متر مربع دارد و در یکی از مهم ترین موقعیت جغرافیای مشهد مقدس ،در مجاورت بازار بین المللی سپاد و مجتمع تجاری الماس شرق،واقع شده است.این پارک در چند مجموعه مجزا برای بانوان ،آقایان ،کودکان ،پارک آبی و vipp می باشد و یکی از مکان های تفریحی مشهد است که مسافران تور مشهد می توانند در این پارک لحظات خوبی را سپری کنند.

 parksaheli1.jpg

 

جهت خرید تور مشهد با شماره 41954 -021 بخش فروش آژانس سالی گشت تماس حاصل فرمایید

باغ خونی مشهد

باغ خونی مشهد در بخش جنوبی شهر مشهد قرار دارد.باغ خونی مربوط به دوره قاجار در خیابان عنصری واقع شده و این اثر در تاریخ 25 اسفند 1379 با شمارهٔ ثبت ۳۲۴۰ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این باغ با وسعت 5/6 هکتار ساخته شد که به باغ خونی معروف است و این باغ دارای سه عمارت مستقل بوده که دو ساختمان آن تخریب شده است. بنا بر روایات در سال 1330 شمسی 1912 میلادی از این باغ مسجد گوهرشاد را به توپ بستند. این مکان امروزه در ضلع شمال شرقی میدان بسیج (در محدوده خیابان عنصری) قرار گرفته است.باغ خونی  در فاصله 500 متری از حرم مطهر قرار دارد.باغ خونی مدتی به عنوان کنسولگری روسیه در مشهد و سپس مدتی به نام دفتر بازرگانی دولت روسیه، در اختیار روس ها قرار گرفت.

baghkhoni.jpg

سرانجام با فروپاشی کمونیسم، روس ها در سال 1369 شمسی باغ را برای همیشه ترک کردند.اولین سند باغ در سال 1317 شمسی به نام اداره مالیه زده شده است که در سال های پس از انقلاب به بانک کشاورزی تعلق می گیرد. بعد از آن نیز این باغ به نیروی انتظامی تعلق می گیرد.مسافران تور مشهد نوروز 96 که علاقمند به مناطق تاریخی هستند می توانند از این منطقه بازدید کنند.

سد چالیدره مشهد

sad-chalidre-mashhad1.jpg

سد چالیدره مشهد یک سد خاکی با هسته رسی است که برای آبیاری باغ های اطراف طرقبه بهره گیری می شود. این ناحیه از دره های فرعی منطقه طرقبه بوده و یک محیط تفریحی و توریسم را برای مسافران تور مشهد نوروز 96 به اتفاق آورده است. جداره غربی آن، دره ای با قنات خصوصی و باغ می باشد و اراضی آن منابع طبیعی بوده و شمال آن نیز دره ها و ارتفاعات بایر و بکر است. در جداره شرقی نیز علاوه بر جاده نغندر، مجموعه مسکونی فرهنگیان و اراضی تپه ماهوری بکر قرار دارد. و دارای امکانات تفریحی مانند قایق پدالی، قایق سواری، ماهیگیری، رستوران و آلاچیق می باشد.  این سد در ابتدای جاده روستای نغندر و در سمت چپ جاده در دره ای با همین نام  بنا شده است.سد چالیدره مایه پیشباز گردشگران تور مشهد نوروز 96 شده است.

پارک بزرگ ملت مشهد

Mellat-park-mashhad.jpg

پارک ملت مشهد این پارم با زمینی به مساحت 72 هکتار در سال 1345 اول بازار وکیل آباد ساخته شده است.این مجموعه بزرگ یکی از بزرگترین و اصلیترین مجموعه های تفریحی و توریستی شهر مشهد برای مسافران تور مشهد محسوب می شود . این پارک شامل 4 ورودی است . این وروی ها ورودی شمالی (از بلوار معلم) , ورودی جنوبی (از وکیل آباد) , ورودی غربی ( از بلوار وکیل آباد) , ورودی شرقی (از بلوار آزادی) می باشد و این پارک دارای زمین های بازی فوتبال، والیبال، اسکیت، استخر شنا و زمین وسایل بازی کودکان است.

یکی از قابلیت‌های مهم این بوستان وجود مجموعه شهربازی است که در آن سعی شده از وسایل جدید بازی برای پر کردن اوقات زائرین، مسافران و اهالی شهر مشهد استفاده شود. از طرفی این مکان علاوه بر جنبه تفریحی به لحاظ وجود مجتمع فرهنگی ـ هنری امام رضا(ع) در محدوده آن، از نظر فرهنگی نیز حایز اهمیت است. 

Mellat-park-mashhad2.jpg


نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.